Araştırma size her zaman doğru bir öngörü sağlar.
Çozüm Broşür
Çözüm Broşür
Çozüm Kitapçık
Çözüm Kitapçık
Kanal İstanbul
Kanal İstanbul anket çalışmamıza katılmak için tıklayınız
Parlamenter Sistem
Parlamenter Sisteme yönelik anketimiz içintıklayınız
Çözüm Araştırma Eğitim ve Danışmanlık > Araştırma > Yüz Yüze Araştırma (Papı) Nedir ?

Yüz Yüze Araştırma (Papı) Nedir ?

yetkinlik-bazli-mulakat-teknikleri1

Yüz yüze görüşme (PAPI):

  • Kağıt kalem yada IP ile katılımcılar ile bire bir yüz yüze yapılan klasik bir anket türüdür. Yüz yüze anketlerde anketörler detaylı ve kapsamlı eğitime tabi tutulur ve pilot uygulamalar yapılır. Pilot uygulamaların amacı araştırmanın sahaya çıkmadan önce son kontrollerinin yapılması sürecidir. Saha uygulamaları süpervizörler eşliğinde araştırma kapsamında belirtilen yaş, cinsiyet, sosyo ekonomik statüye bağlı kalarak gerçekleştirilir. Yüz yüze görüşmeler için anketörlerin beden dili ve diksiyonu önemlidir. Anketörler katılımcıları bulabilmek için hanelerin kapısını çalar kendilerini tanıtır ve katılımcılara araştırmanın amacından bahsederek onaylayan ve kriterlere uygun katılımcılar ile görüşmeyi gerçekleştirir.
  • Çözüm araştırma şirketi 81 ilde yüz yüze projeler gerçekleştirecek altyapıya sahiptir. Meslekteki 33 yıllık tecrübesi ile yüz yüze görüşmelerden kaliteli ve doğru bilgi elde etmek için görüşme süreçlerinde katılımcıların yönlendirilmemesi, açık uçlu soruların detaylandırılması, çok cevap , tek cevap, atlama kurallarına uygunluk bakımından her türlü önlemi alır. Yüz yüze olarak gerçekleşen anketlerin anketör bazında %20’si sahada aynı gün yüz yüze süpervizörler tarafından %10’u da telefon ile merkez ofiste kontrol edilir. Kontrollerde hatalı ve eksik bilgi olması durumunda o anket geçersiz sayılarak iptal edilir.
  • Yüz yüze görüşmeler için müşteri memnuniyet araştırması, reklam testleri, algı ve itibar araştırması, gizli müşteri araştırması, segmentasyon araştırması, fiyat araştırması, kamuoyu araştırması, seçmen eğilimleri araştırmaları genelde yüz yüze araştırma yöntemi kullanılması tercih edilir. Katılımcının güven duyması yüz yüze araştırmalar için etkili bir yöntemdir.
Bu içerik 19 March 2021 tarihinde güncellenmiştir.